Copiii din Horești, Republica Moldova în vizită la Dobroești ( – August 2023 ) – Montaj Video

Un grup de 44 de copii, alături de 5 însoțitori din localitatea Horesti -Republica Moldova – ajuns în Dobroesti, sâmbătă, 19 august a.c. Aceștia au petrecut o saptămană în România la invitația autorităților locale din Dobroești. Cu toții au trait clipe de neuitat în România alături de echipa ce a coordonat proiectul din partea primăriei Dobroești. Copiii au vizitat Biserica Adormirea Maicii Domnului, precum si lăcașul de cult, monument istoric “ Fundenii Doamnei” din Dobroești. – Palatul Parlamentului – Muzeul Antipa – Au petrecut o zi la munte si o zi la mare – O zi au mers la Bazinul din Dobroesti si i-au cunoscut pe elevii la scoalii nr 2 Fundeni, ce le-au oferit un spectacol de muzica populară ! Proiectul are ca scop întărirea și schimbul de experiență cu localitatea Horești din Republica Moldova.

Proiect inițiat de Valentin Condu, primarul comunei Dobroești și implementat cu sprijinul Consiliului Local Dobroești !

Mulțumim echipelor din Dobroești ce au asigurat necesarul pentru o bună desfășurare a vacanței în Romania a elevilor din Horești ( localitate înfrățită cu Dobroești )