Ilfov fără țânțari, campania de împrăștiere a primelor tratamente terestre se va desfășura în perioada 2-9 Aprilie 2024.

Scopul – prevenirea acțiunii nocive a țânțarilor asupra populației umane şi animale. Campania Ilfov fără țânțari fără țânțari se va desfasura terestru, incepand cu orele 21.00 in perioada amintita.

Produsul folosit – STING – acționează prin contact și ingestie, iar doza de aplicare este de 30 ml/ha. Este toxic pentru albine, pești și organisme acvatice, motiv pentru care au fost înștiințați apicultorii și cetățenii de pe raza localităților.

Serviciul Județean de Dezinsecție și Ecologizare Mediu Ilfov sprijină consiliile locale, acționând atât terestru, cât și aerian, pe raza întregului județ, împotriva insectelor de disconfort.