Împreună la bine si la greu pentru jumătate de secol

Primăria comunei Dobroești alături de parohiile bisericilor „Adormirea Maicii Domnului” și “Fundenii Doamnei” a organizat cea de a treia ediție „Nunta de aur” pentru un număr de 47 de cupluri din localitatea noastră. La eveniment au reușit să ajungă efectiv 22 dintre acestea, celelalte cupluri fiind celebrate la domiciliu.

Cuplurile prezente au sărbătorit cei 50 de ani de căsătorie în cadrul unei slujbe religioase la biserica “Adormirea Maicii Domnului”, dar și printr-o întâlnire de socializare în cadrul unei săli de festivități.

Emoțiile erau vizibile pentru toți cei prezenți; vârstnicii și copiii acestora cât și pentru ceilalți participanți.

Cuplurile au primit diplome, flori și mici cadouri .

Cu ocazia evenimentului, primarul Valentin Condu a declarat:

“În aceste vremuri deloc ușoare, când tinerii își unesc cu greu destinele sau o fac fără să dea importanța cuvenita acestui act, renunțând prea ușor atunci cand dau de primul obstacol,  dumneavoastră prin cei 50 de ani de căsătorie pe care îi sărbătorim astăzi ca un triumf al dragostei, care v-a unit, muncii cot la cot care a consolidat tot ceea ce ați creat și a respectului reciproc care v-a permis să atingeți această frumoasă vârstă tot împreună .

Vă urez sărbători fericite și multă sănătate pentru a le fi alături celor dragi pentru mult timp.

Felicitări și înca o dată mulțumirile noastre pentru că existați ca repere demne de urmat. „

foto: Mihaela Savu