Prietenii de la Horești ( Republica Moldova) în vacanță la Dobroești

Ceea ce a început anul trecut ca un proiect pilot continuă în acest an ca o tradiție.
Comuna Dobroești este înfrățită cu localitatea Horești, raionul Ialoveni de peste Prut.
În acest context Primăria Dobroești prin Consiliul local Dobroești și la inițiativa primarului Valentin Condu au continuat și în acest an proiectul prin care copiii și adolescenții din Horești vor vizita România în cadrul proiectului derulat de autoritățile locale.
Un grup de 44 de copii alături de 5 însoțitori au ajuns în localitatea noastră sâmbătă, 19 august a.c.
Cu toții vor petrece o săptămână de neuitat în România alături de echipa ce va coordona proiectul din partea primăriei Dobroești.
Copiii au vizitat deja Biserica Adormirea Maicii Domnului, precum si lăcașul de cult, monument istoric “ Fundenii Doamnei” din Dobroești.
În această seară vor avea ocazia să urmărească „Simfonia Apei”, spectacolul de apă, muzică şi lumini de la Fântânile Urbane din centrul Capitalei – Piata Unirii.
☀️ Programul lor va include o zi la munte, la mare, la muzeul Antipa, dar și la bazinul de înot din Dobroești.
„Legătura istorică cu Republica Moldova trebuie să însemne mai mult decât vorbe frumoase la zile festive; trebuie să derulam proiecte comune, vizite și stabilirea unor conexiuni menite să ne apropie.
Le dorim copiilor o vacanță plăcută în România „, a declarat Valentin Condu, primarul comunei Dobroești.